Karpuzkaya Mahallesi Parselsiz Sokak No: 294/1 Şehitkamil / Gaziantep

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Ön Gerilmeli Beton Nedir?
Ön gerilmeli beton, her ne kadar kıymeti son yıllarda daha çok anlaşılan bir teknoloji olsa da ön gerilme uygulaması çok ama çok uzun zaman önce de kullanılıyordu. Elbette günümüzdeki manası ile bir kullanımdan bahsedemeyiz ama ön germenin temel mantığının dahil olduğu pek çok yapı uygulamasına tarih boyunca denk gelmek mümkün. Sadece yapılarda da değil eşyalarda da ön gerilme teknolojisinden istifade edilmiş. Ön gerilmenin tarihini detaylı bir şekilde izah etmeden evvel ön gerilmeli beton nedir sorusuna cevap vermekte fayda var.

Betonarme yapılarda geçilmesi gereken açıklıklar, yapım aşamasında teknik sıkıntılar ve uzun vadede deformasyonlar anlamına gelir. Geçilmesi gereken açıklık arttığı için betonarme yapı elemanının da enine kesitinin artması gerekir. Enine kesiti artan yapı elemanı da ekstra ölü yük anlamına gelir. Yani aktif olarak herhangi bir taşıyıcı ve destek özelliği bulunmayan ölü bir ağırlık, taşıyıcı çerçevenin üzerine ilave edilmiş olur. Bu yük taşıyıcı elamanlar ile birlikte temele biner. Yükü artan elemanların çekme gerilmelerine karşı dayanıklılığı düşer. Daha zayıf ve kırılgan betonarme yapılar oluşmasına neden olunur.

Zamanla meydana gelen çatlaklar ve korozyon da bu zayıflığın en temel kanıtlarındandır. İşte bu sorunların bertaraf edilmesi düşüncesi de ön gerilmeli beton fikrini doğurdu. Daha sağlam ve daha uzun ömürlü betonarme yapıların inşa edilmesi yönündeki arayış içinde bulunduğumuz yüzyıla ait değil elbette. Betonarme teknolojisinde ön gerilmeli uygulamalara 1800’lü yıllarda da rastlamak mümkün. Amerika ve Japonya gibi ülkelerde sıklıkla kullanılan ön gerilmeli beton, ülkemizde son yıllarda daha sık kullanılır ve kıymeti bilinir hale geldi.

Ön Gerilmeli Beton Neyi Amaçlar?
Aslında ön gerilmeli beton için temel amaç son derece basit bir şekilde açıklanabilir. Çekme gerilmelerini azaltmak ve büyük açıklıkları ekonomik, güvenilir bir şekilde geçerek kiriş yüksekliklerini azaltmak ön gerilmeli betonun amacıdır. Prefabrik beton yapılarda bu avantajdan istifade ederek çok daha sağlıklı yapılar elde edebilmek mümkün. Yani zamanın ve yükün, klasik beton üzerindeki etkilerini büyük oranda ortadan kaldırarak daha uzun ömürlü ve sağlam yapılar elde edilebilir. Elbette tam anlamı ile ön gerilmeli beton ile doğru bir yapı inşa etmek için hizmeti nereden aldığınızda önem taşır. Teknik Beton Yapı olarak ifade etmemiz gereken en önemli husus ön gerilmeli beton teknolojisinin profesyonellik istediğidir. Dolayısıyla bu gibi uygulamalarda işin ehli ile çalışmak size her türlü kazanç sağlar. Aksi bir durum ise başlı başına bir risktir.
Ön Gerilmeli Betonun Avantajları Nelerdir?
Ön gerilmeli beton için pek çok avantaj sıralanabilir. Özellikle prefabrik beton yapı elamanlarının genel avantajları ile birleştiğinde ön gerilmeli beton büyük projeler için biçilmiş kaftandır.
 • En çok dile getirilen ve bilenen avantaj, beton yapı elemanlarında ön gerilmeli teknoloji sayesinde elde edilen çatlaksızlıktır. Çekme gerilimine izin verilmediği için yapı elemanları oldukça temiz ve sağlam kalır.
 • Elbette ön gerilmeli prefabrik beton yapıların ebat avantajı da mutlaka dikkate alınmalıdır. Kendisi ile aynı görevde bulunan klasik betonarme bir kirişin yarı ölçüsünde ve yarı ağırlığında olması çok fazla avantaj sağlar. Taşıyıcılara binen yük azalır, daha az alan işgal edilir.
 • Güvenlik avantajı ise en fazla ön çıkan hususlardandır. İçerisindeki çelik halat sayesinde gerilim dengelenirken genel yapı çok daha sağlam hale getirilmektedir. Bu da ön gerilmeli betonu klasik betondan çok daha üstün kılar. Daha dayanıklı yapısı ile size her daim güven verir.
 • Ekonomik oluşu ise ön gerilmeli betonu çok daha cazip kılar. Küçülen kesitler, çok daha az malzeme kullanımı anlamına gelir.

Ekonomik, sağlam, güvenilir ve uzun ömürlü ön gerilmeli beton yapı elemanları ile hayallerinizi inşa etmek için Teknik Beton Yapı ile iletişime geçin.

Prefabrik Beton Fabrika Nedir?
Prefabrik beton fabrika denildiğinde akla, hazır birkaç beton parçanın birleştirilerek bir yapı oluşturulması gelmemelidir. İşin özünde çok daha büyük bir teknoloji ve emek yatar. Zira inşaat teknolojilerinin yaşadığı gelişim düşünüldüğünde sadece birkaç parçanın basitçe montesi ile prefabrik yapılar açıklanamaz. Prefabrik beton fabrikaların tanımlamasına ve avantajlarına geçmeden evvel prefabrik ile birlikte beton yapı elamanlarını biraz daha yakından tanımak gerekir. Fabrika ve benzeri büyük tesislerin inşasında pek çok detay muhakkak ki gözetilmelidir. Tesisin kuruluş amacına doğrudan hizmet eden bir yapının kurulabilmesi için tüm ihtiyaçlar ve talepler tasarım aşamasından itibaren masa üstünde tutulmalı. Tasarımı ve ön inşası bitmiş bir prefabrik yapının o aşamadan sonra geriye döndürülmesi pek mümkün değildir.
Prefabrik Nedir?
Kelime anlamı ile incelendiğinde prefabrik ile kastedileni çok daha kolay kavrayabiliriz. “Pre” ve “Fabric” kelimelerinden oluşan bir bileşik kelime olan “Prefabric” dilimize İngilizceden geçmiştir. “Ön” anlamındaki “pre” ile “üretim” anlamındaki “fabrik” birleşerek ön üretimli, önceden üretilmiş anlamına gelen bir kelime oluşturmuştur. Prefabrik dediğimiz de işte tam olarak budur. Tamamı ya da bir kısmı bir tesis içerisinde üretilmiş olan yapı elemanlarına prefabrik yapı elemanları denir. Prefabrik evler bunun en güzel örnekleridir. Prefabrik beton ise biraz daha teknik bir konudur. Özellikle çok daha büyük yapıların kurulması için üretimi yapılan beton yapı elemanları genel olarak prefabrik beton olarak anılır. Prefabrik beton kendi içerisinde farklı üretim teknikleri ile ayrışır. Teknik Beton Yapı tarafından üretilen ön gerilimli prefabrik beton yapı elemanları sahip olduğu üstün uygulama tekniği ile öne çıkan prefabrik beton yapı elemanlarıdır. Çekme gerilimlerine dirençli, çok daha güvenilir, ekonomik ve modern yapı ürünleri olan ön gerilimli beton yapı elemanları, prefabrik beton yapılara çok farklı bir soluk getirmiştir.
Prefabrik Beton Fabrikanın Ayrıcalıkları Nelerdir?
Prefabrik beton fabrika hem tasarım hem de uygulama aşaması ile pek çok avantaja sahiptir. Kullanım amaçları doğrultusunda özgürce tasarlanabilen prefabrik beton fabrikaların inşasında kullanılan beton elemanların sahip olduğu temel özellikler yapının tamamını ayrıcalıklı kılar.
 • Özellikle ön gerilmeli prefabrik beton elemanlarla gerçekleştirilen uygulamalarda dayanıklılık öne çıkar. Ön gerilmeli uygulama tekniğinin avantajı ile geniş açıklıklar daha ince ve daha sağlam yapı elemanları ile kolayca geçilir. Bu sayede çekme gerilimi de bertaraf edilir. Çekme geriliminden etkilenmeyen ya da en az derecede etkilenen prefabrik beton yapı çatlamalara ve korozyona karşı dirençli hale gelir. Bu sayede çok daha uzun ömürlü bir yapı ortaya çıkarılır.
 • Neredeyse tüm yapı elemanları fabrikada üretildiği için şantiye alanında sadece montaj devreye girer. Bu da işçilik ve lojistik harcamaların azalması anlamına gelir. Prefabrik beton oldukça ekonomiktir.
 • Her türlü yüksek yapıya cevap verebilecek nitelikte yapı elemanı üretebilmek mümkündür. Bu da fabrikalar ve büyük ebatlı tesisler için zamandan da tasarruf anlamına gelir.
 • Ön gerilmeli beton kullanılan prefabrik beton fabrikalarda daha fazla kullanım alanı elde edilir. Ön gerilmeli beton yapı elemanları aynı özelliklere sahip klasik beton yapı elemanlarına göre çok daha incedirler.

Teknik Beton Yapı, prefabrik beton fabrika ve tüm diğer tesis inşaatlarınız için akılcı, sağlam, güvenilir ve ekonomik çözümler üretir.

Hizmet Verdiğimiz Sektörler Nelerdir?
 • Her türlü endüstriyel yapı
 • Her türlü sanayi tesisi
 • Tekstil, kimya, plastik, yem, ambalaj, gıda fabrikaları
 • Lojistik depolar
 • Eğitim binaları
 • Sosyal tesisler
 • Spor tesisleri

Sıraladıklarımızın dışında da ihtiyacınız olan her türlü büyük çaplı yapının tam da ihtiyacı olan ön gerilmeli prefabrik beton yapı elemanlarını hızlı, kaliteli, ekonomik, estetik ve sağlam bir şekilde ürettiğimizden emin olabilir ve bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: