Karpuzkaya Mahallesi Parselsiz Sokak No: 294/1 Şehitkamil / Gaziantep

Ön Gerilmeli Beton Nedir?

27.03.2020
1.938
Ön Gerilmeli Beton Nedir?

Ön Gerilmeli Beton Nedir?

Ön gerilmeli beton, her ne kadar kıymeti son yıllarda daha çok anlaşılan bir teknoloji olsa da ön gerilme uygulaması çok ama çok uzun zaman önce de kullanılıyordu. Elbette günümüzdeki manası ile bir kullanımdan bahsedemeyiz ama ön germenin temel mantığının dahil olduğu pek çok yapı uygulamasına tarih boyunca denk gelmek mümkün. Sadece yapılarda da değil eşyalarda da ön gerilme teknolojisinden istifade edilmiş.

Ön gerilmenin tarihini detaylı bir şekilde izah etmeden evvel ön gerilmeli beton nedir sorusuna cevap vermekte fayda var. Betonarme yapılarda geçilmesi gereken açıklıklar, yapım aşamasında teknik sıkıntılar ve uzun vadede deformasyonlar anlamına gelir. Geçilmesi gereken açıklık arttığı için betonarme yapı elemanının da enine kesitinin artması gerekir.

Enine kesiti artan yapı elemanı da ekstra ölü yük anlamına gelir. Yani aktif olarak herhangi bir taşıyıcı ve destek özelliği bulunmayan ölü bir ağırlık, taşıyıcı çerçevenin üzerine ilave edilmiş olur. Bu yük taşıyıcı elamanlar ile birlikte temele biner. Yükü artan elemanların çekme gerilmelerine karşı dayanıklılığı düşer. Daha zayıf ve kırılgan betonarme yapılar oluşmasına neden olunur.

Zamanla meydana gelen çatlaklar ve korozyon da bu zayıflığın en temel kanıtlarındandır. İşte bu sorunların bertaraf edilmesi düşüncesi de ön gerilmeli beton fikrini doğurdu. Daha sağlam ve daha uzun ömürlü betonarme yapıların inşa edilmesi yönündeki arayış içinde bulunduğumuz yüzyıla ait değil elbette. Betonarme teknolojisinde ön gerilmeli uygulamalara 1800’lü yıllarda da rastlamak mümkün. Amerika ve Japonya gibi ülkelerde sıklıkla kullanılan ön gerilmeli beton, ülkemizde son yıllarda daha sık kullanılır ve kıymeti bilinir hale geldi.

Ön Gerilmeli Beton Neyi Amaçlar?

Aslında ön gerilmeli beton için temel amaç son derece basit bir şekilde açıklanabilir. Çekme gerilmelerini azaltmak ve büyük açıklıkları ekonomik, güvenilir bir şekilde geçerek kiriş yüksekliklerini azaltmak ön gerilmeli betonun amacıdır. Beton prefabrik yapılarda bu avantajdan istifade ederek çok daha sağlıklı yapılar elde edebilmek mümkün. Yani zamanın ve yükün, klasik beton üzerindeki etkilerini büyük oranda ortadan kaldırarak daha uzun ömürlü ve sağlam yapılar elde edilebilir.

Elbette tam anlamı ile ön gerilmeli beton ile doğru bir yapı inşa etmek için hizmeti nereden aldığınızda önem taşır. Teknik Beton Yapı olarak ifade etmemiz gereken en önemli husus ön gerilmeli beton teknolojisinin profesyonellik istediğidir. Dolayısıyla bu gibi uygulamalarda işin ehli ile çalışmak size her türlü kazanç sağlar. Aksi bir durum ise başlı başına bir risktir.

Gaziantep Beton Prefabrik, Beton Prefabrik, Prefabrik Beton

Ön Gerilmeli Betonun Avantajları Nelerdir?

Ön gerilmeli beton için pek çok avantaj sıralanabilir. Özellikle beton prefabrik yapı elamanlarının genel avantajları ile birleştiğinde ön gerilmeli beton büyük projeler için biçilmiş kaftandır.

  • En çok dile getirilen ve bilenen avantaj, beton yapı elemanlarında ön gerilmeli teknoloji sayesinde elde edilen çatlaksızlıktır. Çekme gerilimine izin verilmediği için yapı elemanları oldukça temiz ve sağlam kalır.
  • Elbette ön gerilmeli prefabrik beton yapıların ebat avantajı da mutlaka dikkate alınmalıdır. Kendisi ile aynı görevde bulunan klasik betonarme bir kirişin yarı ölçüsünde ve yarı ağırlığında olması çok fazla avantaj sağlar. Taşıyıcılara binen yük azalır, daha az alan işgal edilir.
  • Güvenlik avantajı ise en fazla ön çıkan hususlardandır. İçerisindeki çelik halat sayesinde gerilim dengelenirken genel yapı çok daha sağlam hale getirilmektedir. Bu da ön gerilmeli betonu klasik betondan çok daha üstün kılar. Daha dayanıklı yapısı ile size her daim güven verir.
  • Ekonomik oluşu ise ön gerilmeli betonu çok daha cazip kılar. Küçülen kesitler, çok daha az malzeme kullanımı anlamına gelir.

Ekonomik, sağlam, güvenilir ve uzun ömürlü ön gerilmeli beton yapı elemanları ile hayallerinizi inşa etmek için Teknik Beton Yapı ile iletişime geçin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: